Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti

14 MART TIP BAYRAMI COŞKUSU

14 MART TIP BAYRAMI COŞKUSU
14 Mart 2018 - 17:34 'de eklendi ve 71 kez görüntülendi.

14 MART TIP BAYRAMI COŞKUSU

Hatay Sağlık Müdürlüğü, Hatay Tabipler Odası ve sağlık çalışanları, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Cumhuriyet Alanı’nda gerçekleşen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından İl Sağlık Müdürü Vekili Ümit Mutlu Tiryaki, “14 Mart 1827; 2. Mahmut döneminde, liekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle batılı ilk cerrahhanenin, Sehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulduğu ve modem tıbbın başladığı gündür. İlk kutlama 14 Mart 1919′ da işgal altındaki İstanbul’ da yapıldı. O gün tıp okulu öğrencileri, 3. Sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde işgali protesto etti. O dönemin ünlü doktorlarının da destek verdiği protesto, tıp bayramında, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak tarihe geçti. Bu sebepledir ki bu bayram bağımsızlık ruhunun sembolleştiği bir bayramdır. Yine bu bayram Sarıkamış’ta donarak ölen 165 Türk hekiminin, vatanı tehlikede görüp Çanakkale’de cepheye koşan tıp öğrencilerinin ve 15 Temmuz’da kahramanca çalışan ve tanklara kendini siper eden hekimlerimizin ve sağlık çalışanlımızın bayramıdır.

Tıp Bayramı ülkemizde 1929’dan 1937’ye kadar 12 Mayıs tarihinde kutlandı. Bu tarih Bursa’da ki Yıldırım Darüşşafaka’sında ilk Türkçe tıp derslerinin başlamasından dolayı kabul edildi ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçilerek yeniden eski tarihe dönüldü. 1976 yılında ise 14 Mart’ın Tıp Bayramı olarak kutlanmasının yanı sıra, tarihi içine alan hafta Tıp Haftası ya da Sağlık Haftası olarak kabul edildi. Hepimizin bildiği gibi ülkemiz son yıllarda sağlık alanında yapmış olduğu çalışmalar gelişmeler ve başarılarla dünyada adından söz edilir hale gelmiştir. Sağlıkta dönüşüm stratejileri ile kamu sağlık kurumları tek çatı altında toplanmış ve modern tesislerle hem çalışanlarımıza hem insanlarımıza güzel olanaklar sunulmuştur. Özel Sağlık Hizmetlerinin önü açılmış ve bu alanda da çok önemli yol alınmıştır. İnsanlarımız bugün sağlık hizmeti alımında çok fazla seçeneğe sahip olmuşlardır.

Sağlık hizmet sunumunda en önemli etken elbette biz sağlık çalışanlarıdır. Bir canı kurtarmayı bütün insanları kurtarmak kabul eden anlayışın sahipleri olarak gece gündüz demeden insanlarımıza hizmet ediyoruz. Sağlık çalışanı olmanın mesaisi olmayacağını bilerek, büyük bir fedakarlık ve adanmışlıkla mesleğimizi icra ediyoruz. insanlarımız için en iyi en kaliteli ve en güzel sağlık hizmetini sunmak için çalışıyoruz. İlimizde kamu, üniversite ve özelde çalışan yaklaşık 15.000 kişilik büyük bir aileyiz ve tek kaygımız insan sağlığı. Bizler mesleklerimizin yaşam biçimimiz olacağını bilerek, zorluklarını göze alarak yapıyoruz yapmaya devam edeceğiz. Şifa bulan hastalarımızın yüzündeki tebessüm bizlere bir teşekkürleri, ettikleri dua en büyük kazancımız oldu ve olmaya devam edecek. Sabırla hoşgörüyle merhametle ve onların duygularını anlayarak çalışmak bizlerde olan en önemli özelliklerdir. Günümüzde giderek artan sağlık çalışanlarına şiddet olaylarında bizlerin bu duygularla çalıştığından herkesin emin olmayıs, ını dilerim. Bu vesileyle görevleri başında hayatlarını kaybeden bütün sağlık çalışanlarimıza Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun. İnsanlığa daha nitelikli bir yaşam sunmaya amaç edinmiş bu kutsal ve onurlu mesleği büyük özveriyle insan onuruna yakışır bir şekilde yerine getiren, tüm sağlık çalışanlarımızın tıp bayramını kutluyor saygılar sunuyorum.” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER