Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti

HAMİT BAL, TAŞERON DÜZENLEMESİNİ ANLATTI

HAMİT BAL, TAŞERON DÜZENLEMESİNİ ANLATTI
09 Ocak 2018 - 11:28 'de eklendi ve 44 kez görüntülendi.

HAMİT BAL, TAŞERON DÜZENLEMESİNİ ANLATTI

Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname İle Taşeron Düzenlemesine İlişkin Basın Açıklaması yaptı.

Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal Konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunlara değindi:           Bilindiği üzere; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın koordinasyonunda yapılan çalışmalar neticesinde genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, Sosyal Güvenlik Kurumları, kapsama dahil ettiğimiz diğer özel bütçeli kuruluşlar, İl Özel İdareleri, Belediyeler ile bağlı kuruluşları ve bunların üyesi olduğu Mahalli İdare Birliklerinde 4 Aralık 2017 itibariyle alt işveren isçisi olarak çalışan işçilerimizin istihdamına ilişkin konular 24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile düzenlenmiştir.

Yapılan bu düzenleme ile sürekli işçi kadrosu veya işçi statüsüne geçirilme sırasında yapılacak iş ve işlemler ile bu sürecin nasıl işleyeceği konularında, Hatay Valiliğinin koordinasyonunda 05 Ocak 2018 tarihinde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu’nun başkanlığında kamu kurum ve kuruluşlarının katılımlarıyla gerçekleşen bilgilendirme toplantısında, Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit BAL ve Hatay Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ziya YÜKSEL konuyla ilgili bilgilendirme sunumu gerçekleştirmiştir.

Toplantıda; 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname İle ilgili Olarak;

1.Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, Sosyal Güvenlik Kurumları, KHK ekinde listesi bulunan diğer özel bütçeli kuruluşlarda personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ile alt işveren işçisi olarak çalışanlar sürekli işçi kadrosuna geçirilecektir.

Bu kapsamda;

Sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçilerimize geçişle beraber yıllık 52 gün ilave tediye ödenecektir.

Özel sözleşmeli olmayacak, bir yıllık, üç yıllık, beş yıllık olmayacak, bu işçilerimiz sürekli işçi kadrosuna geçirilecektir.

Sürekli işçi kadrosuna geçen işçilerimizde yaş sınırı ve eğitim şartı aranmayacaktır.

Geçiş işlemleri, alt işveren işçilerinin çalıştığı idareler tarafından gerçekleştirilecektir.

Sürekli işçi kadrosuna geçiş işlemleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın koordinasyonunda gerçekleştirilecektir.

Bundan sonra personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri yapılmayacaktır.

Geçiş sürecinin 90 gün içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir.

4 Aralık 2017 tarihinde askerde olanlar ile doğum ve hastalık nedeniyle iş sözleşmesi askıda olanlar da sürekli işçi kadrosuna geçirilecektir.

  1. Bugüne kadar 4/C statüsünde çalışmakta olan Geçici Personeller, 4/B Sözleşmeli Personel statüsüne geçirilmektedir.

657 sayılı Kanunda Geçici Personel (4/C) statüsü kaldırılmaktadır.

Bundan sonra da bu kapsamda işe başlayacak çalışanlar 4/B statüsünde istihdam edilecektir.

Bugüne kadar 4/C kapsamında atanma hakkı olmasına rağmen talepte bulunmayan Geçici Personele de, (4/B) Sözleşmeli Personel statüsüne geçme hakkı tanınmaktadır.

  1. Mevsimlik geçici işçilerimizin en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma sürelerinin, ihtiyaç halinde kurum ve kuruluşların talebi üzerine 4 ay kadar daha uzatılabilmesi sağlanmıştır.
  2. İl Özel İdareleri, Belediyeler ile bağlı kuruluşları ve bunların üyesi olduğu Mahalli İdare Birliklerinde çöp toplama, temizlik, park ve bahçe işlerinde çalışan alt işveren işçilerimiz ve personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ile alt işveren işçisi olarak çalışan işçilerimiz artık bu idarelerinin kendi İktisadi Teşekküllerinde işçi olarak istihdam edilecektir.

Bu kapsamda; İl Özel İdareleri, Belediyeler ile bağlı kuruluşları ve bunların üyesi olduğu Mahalli İdare Birliklerinde personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ortadan kaldırılacaktır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER