Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti

ALTINÖZÜ ZAHTER VE ABA GÜREŞİ FESTİVALİ

ALTINÖZÜ ZAHTER VE ABA GÜREŞİ FESTİVALİ
05 Nisan 2018 - 16:14 'de eklendi ve 65 kez görüntülendi.

ALTINÖZÜ ZAHTER VE ABA GÜREŞİ FESTİVALİ

Altınözü’nde 5-6 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek Altınözü Zahteri ve 2. Geleneksel Aba Güreşleri Festivalinin planlanması ile ilgili toplantı gerçekleştirildi. Kaymakam Bülent UYGUR başkanlığında yapılan toplantıya,Belediye Başkanı Rıfat SARI, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdür Vekili Hasan Eren Dolgun,İlçe Gençlik ve spor hizmerleri Müdür Ahmet Zümre, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Eren BAYIRLI Hatay Gönülleri Konseyi Derneği Başkanı Tahir Dönmezer, Eczacı Çetin Aygüler, Kozkalesi Muhtarı Bilal Yalçın ve zahter üreticileri katıldı.

İlçemiz, Kozkalesi, Kamberli, Yunushan ve Sofular Mahallerimizde üretimi yapılan Altınözü Zahterini ülke genelinde tanıtmak, üreticiler arasında ilçemizin önemli tarım ürünlerinden biri olan zahterin önemine dikkat çekmek ve farkındalığı arttırmak amacıyla 5-6 Mayıs tarihleri arasında Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesinin organizasyonu ile 1.’si düzenlenecek Altınözü Zahter ve Aba Güreşi Festivalinin planlanması ile ilgili toplantı yapıldı.

Kaymakam Bülent Uygur; “Altınözü ilçemizin farklı alanlarda kalkınmasına yönelik birçok çalışmaya öncülük ediyoruz. Altınözü Zeytinyağının coğrafi işaret alması için önemli faaliyetleri yürütüyoruz. Geride bıraktığımız yılda ilçemizin tanıtımı açısından önemli olduğunu düşündüğümüz “Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivalini” gerçekleştirdik. İlçemiz Kozkalesi, Kamberli, Yunushan ve Sofular mahallerimizde toplamda 1200 dekar alanda 300 ton zahter üretimi yapılmaktadır. İlçemizde ilk defa Zahter Festivali düzenlemekteyiz. İlçemizde yapmayı düşündüğümüz, Altınözü Zahter ve Aba Güreşi Festivali ile amacımız, ilçemizi daha geniş çevrelere tanıtmak ve ilçemizin ekonomisine katkı sağlamaktır. Festivalin, ilçemizin doğal ve kültür değerlerinin tanıtımının yanı sıra, ekonomik yönden de gelişmesine katkı sağlayacağına inanıyorum. Zahter denince akla “Altınözü Zahteri” gelsin istiyoruz. Festival kapsamında, geçen sene 1. düzenlediğimiz Aba Güreşi Festivalini gelenekselleştirmeyi hedefliyoruz. Türklerin Orta Asya’dan beri en eski ata sporu olan Aba Güreşini, Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesinin organizasyonuyla gelecek nesillere aktarılmaya devam ediyoruz. ” dedi.

Belediye Başkanı Rıfat Sarı, “Zahterin bize ait olduğunu Altınözü ilçemizde yetiştirildiğini Türkiye’ye ve dünyaya anlatmalıyız. Bir diğer adı da dağ kekiği olan Altınözü ilçemizde yetiştirilen zahterin, kendine has kokusu ve hoş kokulu bir lezzete sahiptir. Zahterle ile ilgili ürün ve pazar çeşitliliğini artırmamız gerekmektedir. Altınözü Zahter ve Aba Güreşi Festivali yapılmasıyla ilçemizin ekonomisine katkı sağlayacaktır. Altınözü Belediyesi olarak halka hizmet anlayışı kapsamında ata sporumuz olan aba güreşlerinin gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla düzenleyeceğimiz 2. Geleneksel Aba Güreşleri Festivali ilçemizin tanıtımı açısından önemlidir.” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER