Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti

ALTINÖZÜ ZEYTİNİ BELGESEL OLUYOR

ALTINÖZÜ ZEYTİNİ BELGESEL OLUYOR
06 Kasım 2017 - 22:12 'de eklendi ve 85 kez görüntülendi.

Altınözü, Altınözü Zeytin’i ve Zeytinyağı tanıtım belgeseli yapılıyor. Altınözü  ilçemizde gezilip görülmesi gereken yerlerin çekimleri yapıldı.Yağıyla, sabunuyla, meyvesiyle, kolonyasıyla, ağacıyla özel bir bitki olan zeytinin, bir yıl boyunca bakımından, meyvesinin toplanmasına, yağının çıkarılmasından, sabun yapımına kadar; zeytin üreticilerinin gündelik takiplerini yaparak, süreçlere tanıklık edilen ve eski çağlardaki yapım tekniklerinden en son kullanılan teknolojilerine kadar bütün dönemleri içine alarak anlatımının sergilendiği  Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı belgeseli tamamlanmak üzeredir.

İlçemizin tarihi yerlerinin çekimi yapıldığı tanıtım belgeselimizde; Koz Kalesi, Kaya, Yunushanı Roma Nekropolü, Fatikli Camii, Miktad Bin Esved  gibi yerlerin çekimleri yapıldı.Altınözü Kaymakamı Bülent UYGUR ve Altınözü İlçe Belediye Başkanı Rıfat SARI  tanıtım belgeselinde Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı’nın ”yaşam öyküsünü” anlattıklarını söyledi.

Altınözü Kaymakamı Bülent UYGUR; ” Hatay bir çok tarihi ve turistik değere ev sahipliği yapıyor. Altınözü bu konuda oldukça zengin bir tarihi mirasa sahiptir. Bu mirasımızın gün yüzüne çıkmayı bekleyen  Kırkgöz Mağaraları, Kaya Mezarları, Yunushanı Roma Nekropolü, Fatikli Camii, Mikdad Bin Esved ve daha niceleri var. İlçemizde bulunan tarihi yapıları Türk Turizmine kazandırıyoruz. Hatay ilinde zeytinciliğin en yoğun yapıldığı ilçe Altınözü’dür. Aynı zamanda dünyanın en erken zeytin hasadı da Altınözü’nde yapılmaktadır. Zeytin hasadını yaparken de geleneksel hasat yöntemleri ve modern hasat yöntemlerini tanıtım belgeseli ile Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı’nı  tanıtmaya devam ediyoruz.” dedi.

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat SARI, “İlçemizin tarihi geçmişi var ve büyük uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Altınözü ilçemizin turizm potansiyeli zengin olduğu için turizmden daha çok pay olmak istiyoruz. Altınözü ilçemizin tarihini ve Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı’nı tanıtmak için İlçe Kaymakamımız Bülent UYGUR ile beraber elimizden gerekeni yapacağız” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER