Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki: “KENTSEL DÖNÜŞÜM BİR İHTİYAÇ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki: “KENTSEL DÖNÜŞÜM BİR İHTİYAÇ”
06 Kasım 2017 - 13:33 'de eklendi ve 81 kez görüntülendi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bir dizi programa katılmak üzere teşrif ettiği ilimizde Hatay Valiliğini ziyaret etti.Gerçekleşen ziyarette Hatay Valisi Erdal Ata,  vali yardımcıları ve kurum müdürleri tarafından karşılanan Bakan Özhaseki, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladıktan sonra Vali Ata’nın makamına geçti.Makamda bir süre Vali Ata ile görüşen Bakan Özhaseki, daha sonra Valilik’ten ayrılarak Savon Otel’de inşaat sektör temsilcileri ve işadamlarının katıldığı, ilimizde gerçekleştirilen yatırımlar ile sektörel sorunların değerlendirildiği bilgilendirme toplantısına başkanlık etti.

MÜZE OTELİ İNCELEDİ

Bakan Özhaseki toplantının ardından, temel kazısı sırasında yaklaşık 850 metrekarelik tek parçamozaik ile yüzlerce farklı arkeolojik kalıntı bulunan alan üzerine inşa edilen müze otelde incelemelerde bulundu.

 KENTSEL DÖNÜŞÜM

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Hatay Valisi Erdal Ata saat 16.30’da ise ilimiz Antakya ilçesi Emek ve Aksaray Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yıkım Başlangıcı Töreni’ne katıldı.Buradaki program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayıp protokol konuşmaları ile devam etti.

 RIZASIZ LOKMA HARAMDIR

Bakan Özhaseki yaptığı konuşmada halkımızın istemediği sürece kentsel dönüşüm hareketinin olmayacağını dile getirerek ‘’Rızasız lokma haramdır. Sizlerin rızası olmadığı sürece burada bir adım bile atılmayacaktır.’’ şeklinde konuştu.

 ALLAH BİRLİĞİMİZİ, DİRLİĞİMİZİ DAĞITTIRMASIN

Perşembe günü Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde bölücü terör örgütü mensupları ile çıkan çatışmada şehit düşen Sözleşmeli Er Ömer Küçük’ün Kırıkhan’daki cenaze törenine de katıldıklarını belirten Bakan Özhaseki, ‘’Şehidimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize baş sağlığı diliyorum. Rabbim bizlere bir daha şehit acısı yaşatmasın. Hatay çokluğun bir arada temsil edildiği, farklı kültürdeki kardeşlerimizin bir arada yaşadığı, birlik ve beraberliğimizin sembolü şehirlerimizin başında geliyor. Allah birliğimizi, dirliğimizi dağıttırmasın.’’ dedi.

 HAMDOLSUN HUZURLA YAŞIYORUZ

Üzerinde yaşadığımız Anadolu coğrafyasının dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olduğunu belirten Bakan Özhaseki, ‘’Cennet vatan deriz ya hakikaten cennet vatan. Son yüzyıl içerisinde de bu vatanımız mazlumların adeta sığınma coğrafyası olmuştur. Balkanlarda, Kafkaslarda, Arap coğrafyasında daralanlar buraya gelmiş. Burada etle tırnak gibi akraba olmuşuz ve hamdolsun huzurla yaşıyoruz. Ülke olarak bin bir türlü bela ile uğraştığımız halde çok şükür şimdi her iş daha da iyiye gidiyor.”dedi.

 KENTSEL DÖNÜŞÜM BİR İHTİYAÇ

Konuşmasının devamında kentsel dönüşümlerin önemine vurgu yapan Bakan Özhaseki,  Türkiye’nin deprem açısından çok tehlikeli bir coğrafyada bulunduğunu ve toprakların yüzde 66’sının birinci ve ikinci derecede deprem bölgesinde olduğunu hatırlattı. Nüfusumuzun %71’nin bu deprem bölgelerinde yaşadığını belirten Bakan Özhaseki, ‘’Son yüzyıl içerisinde 6 ve üzeri şiddette meydana gelen deprem sayısı 56. Yani her 2 senede bir bu memlekette 6, 7, 8 şiddetinde deprem oluyor. Verdiğimiz canların sayısı ise 83 bin. Bunlar çok acı şeyler. Giden mal yerine geliyor ama canları yerine getiremiyoruz. O yüzden bizlerin evlerimizi sağlıklı yapması lazım. Kentsel dönüşüm bir ihtiyaç. Ancak kentsel dönüşüm yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar var. Birincisi yerinde dönüşüm olacak, ikincisi ise her kimin evi yıkılırsa ona ev verilecek.’’ dedi.

 MAĞDURİYETE SEBEP OLACAK HİÇBİR HAREKETİN İÇERİSİNDE OLMAYACAĞIZ

Hatay Valisi Erdal Ata ise yaptığı konuşmada halkımızın kentsel dönüşüm ile ilgili bazı tepkileri olduğunu gördüklerini belirterek ‘’Lütfen şundan emin olun. Sayın Bakanımızla hemen bir değerlendirme yaptık. Vatandaşlarımızın mağduriyetine sebep olacak hiçbir hareketin içerisinde olmayacağız. Sizlerin menfaatlerinin korunması için yapılması gereken her konuda sizlere destek olacağız. Hepimizin bildiği gibi Hatay 1. Derece deprem kuşağında olan bir ilimiz. Depremin ne zaman olacağını kestirmemiz mümkün değil. Amacımız vatandaşlarımızı mağdur etmek asla değil. Amacımız vatandaşlarımıza uygun, daha yaşanabilirve depreme dayanıklı konutlar inşa etmektir.’’ dedi.

ORTAK BİR NOKTADA ÇÖZÜM

Belediyenin getirdiği önerilerin vatandaşlarımızı memnun etmemiş olabileceğini ifade eden Vali Ata, ‘’Bu mevzular oturup konuşulur ve ortak bir noktada çözüme kavuşturulabilir. İnsanımız çok daha iyi şartlarda yaşamaya layıktır. Tekrar edecek olursam amacımız sizlerin daha modern, daha çağdaş kentlerde yaşamını idame ettirmesidir. Parkı bahçesi, yolu otoparkı olmayan yerlerde değil.’’ şeklinde konuştu.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ise kentsel dönüşüm yapılacak alan ile ilgili bilgiler verdi. Bakan Özhaseki program sonunda, kentsel dönüşümün yapılacağı mahallenin sakinleriyle Antakya Kentsel Dönüşüm Ofisi’nde biraya gelerek vatandaşlarımızın sorun ve taleplerini dinledi.Düzenlenen programa Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanı sıra Hatay Valisi Sayın Erdal Ata, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Fevzi Şanverdi, Hacı Bayram Türkoğlu, Mehmet Öntürk, Orhan Karasayar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli ve Aydın Tetikoğlu, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, ilçe belediye başkanları ve çok vatandaşımız katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER