Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti

CHP SPOR KURULU 1. OLAĞAN KONGRESİ YAPILDI

CHP SPOR  KURULU 1. OLAĞAN KONGRESİ YAPILDI
23 Ocak 2018 - 16:11 'de eklendi ve 38 kez görüntülendi.

CHP SPOR  KURULU 1. OLAĞAN KONGRESİ YAPILDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tanıtım ve Halkla ilişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı bünyesinde oluşturulan “CHP Spor Kurulu”nun 1. Olağan Kongresi yapıldı.Kongreye ilçemizi temsilen Samandağ Belediyesi Spor Müdürlüğü Personeli Beden eğitimi öğretmeni  Orhan Kurtdere katıldı. Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir   parti genel merkezinde düzenlenen kongre de CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran , CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ,CHP PM üyesi Yıldırım Kaya  ile bir  araya geldi.Başkan Nehir çalışmanın öneminden bahsederek,sosyal demokrati çizgide spor felsefesi oluşturma hedefinin anlamlı olduğunu dile getirdi.

     Partinin genel merkezinde düzenlenen kongrede, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, Çankaya Belediyesi Halk Dansları Ekibi bir gösteri düzenledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, CHP öncülüğünde Türkiye’de spor tarihinin yeniden yazıldığını söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Cankurtaran, “Sporda obez bir büyüme ile karşı karşıyayız. Felsefemiz, sosyal demokrat çizgide spor felsefesi oluşturmaktır.” dedi. Atatürk’ün “Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim.” sözünü anımsatan Cankurtaran, CHP bünyesinde kurulan spor kurulunun Türkiye’de spor konusundaki farkındalığı artıracağını belirtti.

Cankurtaran, sporun insan odaklı olması gerektiğini belirterek, Türkiye’de 118 kişiden birinin spor yaptığını, gelişmiş ülkelerde ise bu oranın 3 kişide 1 kişi olduğunu kaydetti. Türkiye’de spor kamuoyunun bir politikaya ihtiyacı olduğunu gördüklerini ve “CHP Spor Kurulunu” oluşturduklarını belirten Cankurtaran şunları kaydetti:”Spor siyasetler üstü olmalıdır. Hiçbir spor faaliyeti siyasetin arka bahçesi olamaz. Özne olacak insan, yüklem olmamalıdır. Birçok kimse soruyor, ‘İktidar değilsiniz, ne yapabilirsiniz’ diye. Hep söylüyoruz. Bizim amacımız, sporu siyasetin ortasına koymak değildir. Sporda liyakat olmadan başarı beklenemez. Sporda obez bir büyüme ile karşı karşıyayız. Felsefemiz, sosyal demokrat çizgide spor felsefesi oluşturmaktır.”

“SPOR KAMUOYU İÇİN BÜYÜK BİR ADIM”

Kongre Divan Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, spor kamuoyunun en önemli adımlarından birinin kongrede atıldığını söyledi. Yurtsever insanın aynı zamanda sporsever insan olduğunu belirten Balbay, sporu “bedenin kitap okuması” şeklinde nitelendirdi. Balbay, “Karanlığa karşı mücadele ederken spor için, sanat için büyük bir adım atmak istedik. Anadolu’nun her yerinden herkesi katalım istedik. Aya ilk ayak basan Neil Armstrong’un bir lafı var. ‘Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım’ demişti. Biz de diyoruz ki bizim için küçük olsa da spor kamuoyu için büyük bir adımdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER