Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti

cumhurbaşkanına taşıyacağız

cumhurbaşkanına taşıyacağız
12 Ocak 2018 - 9:36 'de eklendi ve 88 kez görüntülendi.

“CUMHURBAŞKANINA TAŞIYACAĞIZ”

Hatay’ın başta gelen sorunlarından en önemlisi, kent içi ulaşım sorunudur. Hatay’ın  kent içi ulaşım sorunlarının ortaya çıkardığı olumsuzlukların başında; trafik kazaları, ekonomik ve çevresel zararlar, insan üzerindeki negatif psikolojik etki ve turizm alanında dezavantaj gelmekte. Hatay’daki ulaşım sorununun düzenlenmesinde birinci derece yer alan Hatay Özel Halk Otobüsçüleri Başkanı Halil Kadife, Kart sisteminde belediyeye komisyon ödeyerek her geçen gün daha da mağdur olduklarını, bu sorunlara bir an önce çare bulunması gerektiğini, şoför esnafının daha mağdur olmasına engel olmak için sorunu gerekirse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taşıyacaklarını dile getirdi.

ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ ÜLKE GENELİNDE SIKINTILI  

Özel halk otobüslerinin ülke genelinde sıkıntılı olduğunu belirten  Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkan Halil Kadife,  Halk otobüslerinde 65 yaş uygulaması , öğrenci indirimi , engelli vatandaşlar için ayrıcalıkları ele alarak .Hükümetin vatandaşlarına karşı görevlerini tam olarak yerine getirmek istediğini fakat şoförlerimiz içinde bazı duyarlılığı beklediklerini dile getirirken; ” Devletin kurumları sosyal devlet sorumluluğu ile bedava hizmet verdiği zannediliyor ama bu yük aslında sadece şoför arkadaşlarımıza ve kooperatifimize yüklenmiştir,Ülkeye ve hükümete sonunda devlete yeni sorunlar yükleyecek bu olumsuzluktan yol yakınken çare bulunmasını istiyorum. ticari taksilere ÖTV almayınca çok büyük bir iyileştirme yaptı. Taksiler yüzde 30’lara 45’lere kadar varan indirimden yararlandı. Ama halk otobüsçüsü minibüsçüsü, köylere çalışan minibüs esnafı bundan yararlanamadı.  Burada bir eşitsizlik oldu. KDV’de alınmazsa yüzde 22’lere varan bir indirim ve esnaf arasında eşitlik olur.” Dedi.

ŞOFÖR TÜKENDİ KONTAK KAPATACAĞIZ

Hatay Özel Halk Otobüsçüleri Başkanı Halil Kadife, kent içi toplu taşıma yapan özel halk otobüsçülerinin artık kontak kapatacak duruma getirildiğini belirterek ;

“Bizim esnaf olarak en büyük derdimiz; maddiyat. En azından KDV, ÖTV indirimlerinden muaf tutulalım dedik. Şu an ÖTV’nin kaldırılmasını bekliyoruz. Araçların yenilenmesi için, ÖTV’siz alıma ihtiyacı var bu esnafın. Özel Halk Otobüsü taşımacılığı, diğer toplu taşımacılık gibi değil. Bizim 30 kalem indirimli taşımacılığımız var. Belediyenin aldığı her karara uyduk bugüne kadar. Belediye bir karar alıyor, özel halk otobüsleri taşıyor. Bir minibüs veya şehirlerarası otobüsçüler böyle değil, öğrenci servis araçları öyle değil. Onun için biz başta akaryakıtta olmak üzere, Özel       Halk Otobüsçülerine karşı ÖTV’nin kalkmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Kart sisteminde belediyeye komisyon ödeyerek her geçen gün daha da mağdur olduklarını sözlerine ekleyen Kadife bu sorunlara bir an önce çare bulunması gerektiğini, şoför esnafının daha mağdur olmasına engel olmak için sorunu gerekirse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taşıyacaklarını ifade etti.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER