Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti

dünyanın en büyük tablosu

dünyanın en büyük tablosu
17 Ocak 2018 - 17:42 'de eklendi ve 343 kez görüntülendi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK TABLOSU

Ressam Ali Taş, kendi geliştirdiği karanlıkta görünen boya ile Asi Kent Hatay projesini gerçekleştirerek Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için proje geliştirdi. Hatay’ın 100 bin yıllık tarihini konu alacak olan mimari tasarımda ziyaretçiler Tuval üzerine çizilen resimleri izleyerek tarihte yolculuk yapma şansına erişecek.

Ressam Ali Taş, projesiyle ilgili verdiği bilgilerde ise şu kelimeleri kullandı: “100.000 yıllık geçmişi olan bir kenti bütün olarak değerlendirmek ve değişen yaşam koşullarını yansıtmak, değişik dönemlerde ki mimari yapısını, insanların alışkanlıklarını, eğlence anlayışlarını, kılık kıyafetlerini, ürettikleri özgün ürünleri hatta yetiştirdikleri bitkilerden, tükettiklerine kadar, bu kentte yaşayan tüm kültürleri A’dan Z’ye anlatabilecek bir proje olan Asi Kent Hatay projesi daimi olarak kazanç getirecek bir yatırımdır. Asi Kent Hatay projesi bir vizyon projedir”

Taş, yapılacak projenin Hatay’ın turizmi için bulunmaz bir nimet olduğunu vurgulayarak: “Sadece bu kente değil, ülkemize de çok büyük tanıtım değeri katacak, ticari bir kültür sanat projesidir. Dünyanın dört bir tarafından insanlar tabloyu görmek için geldiklerinde, aynı zamanda konaklama yapacaklardır. Antakya insanının misafirperverliğini göreceklerdir. Dünyanın en güzel lezzetlerini yerinde tanımış olacaklardır. Alışveriş yapacaklardır. İlimize özgü ipek ürünlerle, defne sabunuyla, kekikle tanışacaklardır. Turizmde büyük bir patlama yaşanacaktır” kelimelerine yer verdi.

Taş, yapılacak eserin dünyanın en büyük tablosu olacağını vurgulayarak: “Dünyanın en büyük tablosu Asi Kent Hatay’ın A’dan Z’ye hikâyeleri, masalları, türküleri, şiirleri, geçirmiş olduğu doğal afetler ve yeniden yapılanma süreçleri bilim, tarih ve sanat rehberliğinde görsel boyutlarıyla estetik bir sanat eserine dönüşecektir.  Mimarımızın çalışmalarını dikkate alırsak sadece tablo 1224 metre uzunlukta ve 2448 metre kare bir büyüklüye sahip olacaktır. 9172 metrekarelik kapalı bir alan içinde sunulacak olan dünyanın en büyük tablosu Asi Kent Hatay istisnasız herkesin dikkatini çekecek niteliktedir” kelimelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER