Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti

ENGELSİZ BİR ANTAKYA, BU KADAR ZOR OLMAMALI!

ENGELSİZ BİR ANTAKYA, BU KADAR ZOR OLMAMALI!
18 Mayıs 2017 - 17:17 'de eklendi ve 269 kez görüntülendi.

 

Her bireyin engelli adayı olduğu dünyada, engelli vatandaşlarımıza engel teşkil eden olumsuz durumları bir kez daha objektiflerimize kaydederek, Dünya Engelliler Günü’nde Antakya’nın engelli vatandaşlarımıza oluşturduğu engelleri göstermek isteriz.

Dünya genelinde 10-16 Mayıs tarihlerinde farkındalık adı altında, engelli vatandaşlarımıza güzel bir hayat dileme günlerinde Antakya bir kez daha sınıfta kalmayı başardı!

MERKEZ POSTANE ÖNÜNDE KÖTÜ MANZARA!

Hatay’ın en önemli caddelerinden olan Atatürk Caddesi’nin kaldırımında yer alan “Görme engelli bantları” adeta çöp niteliğinde saçma sapan bir sistemde döşenip bırakılmış. Aynı zamanda daha önceki dönemlerde söküldüklerini haberlerimizde yer verdiğimiz engelli bantlarının geçici önlemlerle yerlerine monte edilmeye çalışılması büyük yankı uyandırmıştı. Fakat yetkililerin duyarsızlığı veya önemsemeyişi, hiçbir avantajı olmayan hatta görme engelli vatandaşlara daha çok zarar verebilecek bir donanımda yerleştirilmesi ne kadar doğrudur, orası şaibeli. 

SİZ  İNŞAAT YAPACAKSINIZ DİYE..!

Bir başka göze çarpan detay ise, neredeyse her ana caddede kentsel dönüşüme giden inşaat şirketlerinin kaldırımları sonuna kadar işgal etmesi insanlar için yapılan kaldırımların kullanılamaz hale getirmesi oluyor. Vatandaşlarımız bir yolunu bulup geçiyorlar, peki engelli vatandaşlarımızın suçu ne? Sizler inşaat işlerinizi göreceksiniz diye engelli vatandaşlar caddelerde kendilerini tehlikeye atmak zorunda mı? Nitekim birçok inşaat şirketi kadar onlara bu avantajı veren yetkililerinde suçlu olduğunu belirtmek isteriz!

VE BİRDE UMURSAMAZ İNSANLAR!

Her insanın engelli adayı olduğunu tekrar ifade ederek, bu düşünceyle daha dikkatli daha titiz bir davranış sergilememiz gerekirken, bazı vatandaşlarımızın umursamazlıkları güzelleştirilmeye çalışılan dünyaya gölge düşürüyor. Özellikle engelli vatandaşlarımız için yapılan kaldırım iniş ve çıkış noktalarına araçlarını park eden sürücüler bu umursamazlığın baş halkası olarak göze çarpıyor. Mehmet BAYRAK

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER