Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti

“GELECEK VAAD EDİYOR”

“GELECEK VAAD EDİYOR”
01 Şubat 2018 - 17:31 'de eklendi ve 63 kez görüntülendi.

“GELECEK VAAD EDİYOR”

İMEAK Deniz Ticaret Odası yönetim kurulu Başkanı Metin Kalkavan ve yönetim kurulu üyeleri İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’na nezaket ziyaretinde bulundular. İMEAK Deniz Ticaret Odası yönetim kurul başkanı Metin Kalkavan, İskenderun’un limanı  ve Sanayisi ile gelecek vaad ettiğini belirtti.

Karşılıklı sohbet ortamında geçen ziyarette ağırlıklı olarak İskenderun Limanı, deniz ticareti, lojistik, İskenderun’da açılması gündemde olan Mersin, Kıbrıs, Beyrut Feribot seferleri ele alındı.

İSKENDERUN KÖRFEZİ ÖNEMLİ BİR POTANSİYELE SAHİP

Ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İskenderun ekonomisi ve şehrin genel durumu hakkında bilgiler vererek; “İskenderun Ortadoğu ya yakınlığı ile önemli potansiyele sahip bir liman şehridir. Bölgemizde Demir-Çelik, Filtre, narenciye tarım ve hizmet sektörlerinde önemli yer tutmaktadır. Lojistik konusunda bölgemizde yer sıkıntısı yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra Karadeniz Akdeniz Bağlantı yolunun tamamlanması bölge ihracatını ve nakliye sektörü için önemli olacağı kanısındayız. Tabi bunun yanında Amanos tünel projesinin yatırım programına alınması ile yatırımcılarımız umutlanmaktadır. Suriye’de yaşanan olayların sona ermesi ile bölgemiz ekonomik anlamda çok daha hareketli konuma gelecektir. Deniz Taşımacılığı konusunda da son günlerde Hatay Büyükşehir Belediyesinin girişimleri var. Mersin, Kıbrıs ve Beyrut’a yönelik Deniz seferlerinin başlayacak olması da bizleri umutlandırmaktadır” dedi.

İSKENDERUN LİMANI VE SANAYİSİ İLE GELECEK VAAD EDİYOR

İMEAK Deniz Ticaret Odası yönetim kurul başkanı Metin Kalkavan ise, “İskenderun Körfezi konumu ve sınıra yakın olması hesabıyla ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Körfezde boru hatları, müthiş bir sanayileşme, Kocaeli den sonra en yoğun sanayileşmenin olduğu yer. Türkiye’nin en önemli iki körfezinden biri İskenderun Körfezidir. Bu nedenle sanayicimizi, Kobilerimizi ve esnafımızı korumak lazım. İnsanlarımız hep kazanmaya oynuyor, bazen de kaybetmemeye oynamalı. Bu nedenle bölgenin geleceği parlak ve çok önemli bir potansiyele sahip bir yerde bulunuyorsunuz. İş potansiyeli çok yüksek olan bu bölgenin geleceği de parlak. Suriye Savaşının sona ermesi ile bölgenin ihracatı da önemli ölçüde artacağını da umut ediyoruz” şeklinde değerlendirmelerde bulundu. Deniz Ticaret Odası Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ziyaret sonrası İTSO terasından İskenderun Körfezini görme ve inceleme fırsatı bulurken, Dağ ile denizin birleştiği Kar ve deniz manzaralı olan İskenderun Körfezine hayran kaldıklarını ifade ettiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER