Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti

Genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO)

Genetiği  değiştirilmiş organizmalar (GDO)
24 Ocak 2018 - 17:19 'de eklendi ve 741 kez görüntülendi.

Genetiği  değiştirilmiş organizmalar (GDO)

Doğa için zararlı denildi, protesto edilmedi. İnsana zararlı denildi, yapılmaktan vazgeçilmedi. Üzerine binlerce haber yapıldı, müdahale edilmedi.Bugün ki konumuz Genetiği  değiştirilmiş organizmalar (GDO) ve denetimi…

ESKİDEN…

Bir ülkede genç nüfusla beraber yaşam süreleri de önemlidir. Biz ülke insanı olarak 100 üzeri yaşayan insanlarla sohbet eder, haberlerde takip eder sırlarını anlamaya çalışırız. Hepsinin ortak söylediği bir şey var doğal ürünlerle besleniyorlar. Hatta ve hatta Hatay’ın Altınkaya Mahallesi’nde 130 yaşına kadar yaşayan bir vatandaş uzun yaşamının sırrını doğal kaynaktan gelen bir suya bağlıyor. Şuanda  bu şekilde uzun yaşayan  insan sayısı çok az. Sebebi de belli GDO..

NEDİR BU GDO?

GDO,bitki ve hayvanların  istenilen bir özellik katmak için başka bir canlıdaki genetik özelliği kopyalayarak diğer canlıya aktarılmasına GDO denir. Bu yöntemler elde edilen gıdalar bazı yabancı zararlılara,böcek gibi bazı kemirgenlere karşı dirençli hale getirilmiş oluyor.Bu sebepten dolayı tarım ilaçları kullanımı azalmakta bir nebzede olsa faydalı bir yönü bulunmaktadır.Genlere müdahale edilerek tadı,kokusu,rengi,büyüklüğü gibi bazı fiziksel özellikleri de bu sayede istenilen bir kıvama sokulabilmektedir.

GDO’nun Zararları

*GDO bazı alerjik hastalar için tehlikelidir hatta öldürücü etkilere sebep olabilmektedir.

*Bazı haşerelerden uzaklaşması için bitkiye yapılan müdahale insanlara kadar etki etmektedir.Yapılan araştırmalarda hamile kadınların fetüs ve kanlarında rastlandığı gözlenmiştir.

*Hormonal denge bozma etkileri bazı araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

*Çevresel olarak bazı böcek türlerine zarar vererek ekosisteme olumsuz etkisi vardır.

*GDO lu gıdalarda böcek öldürücü enzimler insanlar tarafından tam olarak parçalanamadığı gözlenmiştir.

ÜLKEMİZDE GDO DURUMU NEDİR?

Ülkemiz üstünde yapılan birçok oyunlardan biri de GDO konusudur.Ülkemiz genetik alanda diğer ülkelere göre bir hayli geri kalmış durumdadır.Bazı medyada yalan haberler yayımlanarak ülkemizde üretilen gıdaların GDO’lu olduğu söylenmiştir.Ülkemizde genetik bu haldeyken nasıl olur da GDO’lu meyve ve sebzeler üretilebiliyor sizlere soruyorum.Sırf bu yüzden dolayı yapılan araştırmalarda yerli üretici %40 zarar etmiştir.Ülkemizde gümrükte yeterli denetim yapılmadığı için yurt dışından gelen ürünler GDO’lu olabilmektedir.Ülkemizin topraklarında yetişen bir üründe GDO olma şansı yoktur ve ülkemizde yasaktır.

Dünya’da Hangi ürünler GDO’ludur:

Mısır, domates, patates, pirinç, soya, buğday, kabak, bal kabağı, ayçiçeği, yer fıstığı, bazı balık türleri. Bunların dışında çalışmaların devam ettiği ürünler: muz, ahududu, çilek, kiraz, ananas, biber, kavun, karpuz, kanola.

MISIR VE SOYA BÜYÜK TEHLİKE ALTINDA

Mısır ve soyadan üretilen yağ, un, nişasta, glikoz şurubu, sakkaroz, fruktoz içeren gıdalar günlük tüketim maddeleri arasında yer alıyor. Örneğin, bisküvi, kraker, pudingler, bitkisel yağlar, bebek mamaları, şekerlemeler, çikolata ve gofretler, hazır çorbalar, mısır ve soyayı yem olarak tüketen tavuk ve benzeri hayvanlardan elde edilen gıdalar ve pamuk GDO’lu olma riski taşıyanların başında geliyor.

GDO LU SOYANIN HORMONLAR ÜZERİNDE ETKİSİ

Dünya’da bulunan soyaların %90 ından fazlası GDO lu durumdadır.GDO’lu soyaya özgü olan bir özellik küçük çocuklarımızı büyük bir tehlike altına sürmektedir.Fazla tüketilmesi halinde küçük çocuklar üzerinde hormonal değişikliklere sebep olmaktadır.Örnek verecek olursak, erkek çocuklarımız üzerinde kadınsı özellikler,kız çocuklarında ise erkenden ergenliğe girme,ses kalınlaşması gibi dehşet verici olumsuz etkiye sahiptir.Mümkün olduğunca GDO’lu soya ve türevlerinden uzak durmalıyız.

YETERLİ DENETİM VAR MI?

GDO’nun nelere yol açabileceğini ve zararlarını anlattık. Şimdi Hatay’da tüketilen ürünlerdeki GDO denetimini kim yapıyor? İnsan sağlığı için bu kadar zararlı olan bu olayın denetiminin en üst düzeyde olması gerekmiyor mu? Hatay’da bulunan denetim eksikliğinin sebebi nedir? GDO’lu ürünler yerine Hatay’da neden yerli ve doğal üretime destek bu kadar az? Bu soruları halkımız adına yetkililere soruyoruz. Sağlıklı bir Hatay dileği ile…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER