Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti

Hatay Pamuk Çalıştayı Yapıldı

Hatay Pamuk Çalıştayı Yapıldı
30 Ocak 2018 - 17:47 'de eklendi ve 152 kez görüntülendi.

Hatay Pamuk Çalıştayı Yapıldı

“TOPLAM İHRACATIN % 15’İ KARŞILIYOR”

Hatay Pamuk Çalıştayı Ottoman Otel’de yoğun bir katılım ile yapıldı. Çalıştay da pamuğun önemine değinilirken, Hatay’ın Pamukta Türkiye’nin toplam ihracatının % 15’inin karşılandığı belirtildi.

Hatay’da ilk defa Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen ‘Hatay Pamuk Çalıştayı’na Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Andiç, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı A. Kadir Teksöz, Reyhan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu ve daha birçok davetli katıldı.

    

Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu pamuğun Hatay için önemli bir değer olduğunu ve yapılan çalıştayda emeği geçen herkese teşekkür etti.

ÇOK STRATEJİK BİR BİTKİDİR

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin ise pamuğun stratejik bir bitki olduğunu ve dünya da belli bir kuşakta ekilebildiğini vurgulayarak “Pamuk bitkisi, öncelikli olarak pamuklu dokuma ve pamuk ipliği sanayisinin ana hammaddesi olan pamuk lifi için yetiştirilmektedir. Bunun yanı sıra pamuğun çiğidi yağ endüstrisinin, küspesi ise yem endüstrisinin en önemli hammaddelerinden biridir. Türkiye’nin toplam ihracatın yaklaşık %15’ni oluşturan tekstil ve konfeksiyon sektörünün ham maddesi olan pamuk aslında çok stratejik bir bitkidir. Dünyada belli bir kuşakta ekilebilen bu ürün Karadeniz’de, İç Anadolu’da ekilememekte. Bizler bu avantajımızı ne yazık ki kullanmıyoruz. Eğer, Harran’da, Çukurova’da, Ege’de kapasitenin tamamın kullanabilirsek 2 milyon ton rekolte alınabilir. Günümüzde insanların doğal maddelere olan tutkularının artması ve kimyasal liflere doğal liflerdeki birçok özelliğin kazandırılamaması sebebiyle pamuk, yüksek cazibesini muhafaza etmektedir. Ayrıca; bir yandan dünya nüfusunun hızla artması, diğer yandan sanayileşen ve kalkınan toplumlarda yasam düzeyinin ve doğaya zarar vermeyen ürünlerin kullanım bilincinin yükselmesi, pamuk ve pamuğa dayalı ürün tüketimini artırmaktadır. Dolayısıyla halen tekstil bitkileri içerisinde kullanılan en yüksek lif olma özelliğini sürdüren pamuğa olan ihtiyaç da giderek artmaktadır” dedi.

  1. SIRADA

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin pamuk üretiminin Hatay’da 2015 yılına oranla 2016 yılında yüzde 11.75’lik artış gösterdiğini belirterek “tekstil sanayisine sağladığı katma değer oluşturduğu istihdam hacmi ile vazgeçilemez bir ana hammadde olan pamuk üretim değerlerini ve ticaretini irdeleyecek olursak; 2016 yılında, Hatay’da var olan 275.578 Hektar tarım arazisi mevcuttur. 2015 yılına oranla, 2016 yılında Hatay’da pamuk ekilen arazi %11.75 lik artışla 43.959,4 hektar, toplam pamuk üretimi de   %15.70 lik artışla 242.357 tonluk üretim ile Hatay ilimiz Türkiye 3. südür. ( 2015 yılı 39.339,2 ha- 209.458 ton pamuk üretimi) 2015 yılında 779.000 ton olan yıllık üretim, 2016 yılında %11.76 oranında azalarak 697.000 ton olmuştur. 2016 yılı üretimiyle Türkiye dünyada 7. Sıradadır.”dedi.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER