Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti

HER SEKİZ KADINDAN BİRİ MEME KANSERİ

HER SEKİZ KADINDAN BİRİ MEME KANSERİ
19 Ekim 2017 - 17:06 'de eklendi ve 116 kez görüntülendi.

‘1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı’ çerçevesinde, Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Önal ve Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Sadık Muallaoğlu basın mensuplarıyla bir araya gelerek, meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekti.

Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıda kanserle ilgili çok fazla bilgi kirliliğinin olduğunu ifade eden Prof. Dr. Cem Önal, kanser çeşitleri asında en sık görülenlerin başında gelen meme kanserinin sadece kadınlarda değil, erkeklerde de görülebileceğini ve göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti.

Meme kanserinin görülme sıklığı yüzde 10-12 arasında olup, yaklaşık 8 kadından birinde meme kanseri görüldüğünü belirten Prof. Dr. Cem Önal, “Özellikle halkın bilinçlendirilmesi ve devletimizin yapmış olduğu erken tarama programları ile hastalıklar daha erken evrede görülmektedir. Buna paralel olarak da daha genç hastalarda görülme sıklığı artmıştır. Meme kanserinin sadece kadınlarda değil, erkeklerde de görülme olasılığı vardır. Erkek meme dokusunun az olması nedeniyle, erkek meme kanserleri genellikle daha ileri evrede tanı konmaktadır” ifadesinde bulundu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER