Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti

Jetler Afrin’de PYD Hedeflerini Vurmaya Başladı! TSK Operasyonun Adını Açıkladı

Jetler Afrin’de PYD Hedeflerini Vurmaya Başladı! TSK Operasyonun Adını Açıkladı
20 Ocak 2018 - 18:39 'de eklendi ve 72 kez görüntülendi.

TSK Operasyonun Adını Açıkladı
Afrin operasyonu bugün itibari ile resmen başladı. Türk jetleri PYD hedeflerini vurmaya başladı ve TSK da operasyonun adını açıkladı. İşte detaylar…

Afrin operasyonu resmen başladı! Uzun zamandır sınır bölgesinde Afrin’de ki terör örgütü PYD’ye yönelik operasyonda bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri bugün itibari ile operasyonu resmen başlattı. Türk jetleri ise Suriye hava sahasını kullanarak PYD hedeflerini vurmaya başladı.

OPERASYONUN ADI “ZEYTİN DALI”

Türk Silahlı Kuvvetleri ise yapılan operasyonla ilgili olarak bir açıklama yaptı ve operasyonun Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı bir şekilde yapıldığı belirtildi. Ayrıca operasyonun adının ise “Zeytin Dalı” olarak belirlendiği belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada ise “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’dan itibaren ‘Zeytin Dalı Harekatı’ başlatılmıştır.

Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir. Harekatı kapsamında PYD hedeflerinin yanı sıra DEAŞ hedefleri de vurulmaktadır.” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER