Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti

KENTSEL DÖNÜŞÜM YARIM KALDI

KENTSEL DÖNÜŞÜM YARIM KALDI
22 Şubat 2018 - 18:43 'de eklendi ve 181 kez görüntülendi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM YARIM KALDI

Kentsel dönüşüm çerçevesinde yıkılan ve sonrasından yıkım alanında hiçbir çalışma yapılmayan binalar acaba neden yapılmıyor? Yıkım ve yapımdan oluşan bu sürecin neden yarıda bırakıldığı vatandaş tarafından çok merak ediliyor?

KENTSEL GEREKLİLİK!

Bilindiği gibi tüm yurtta Kentsel dönüşüm çerçevesinde çalışmalar yapılıyor. Türk insanın yaşadığı büyük depremler sonucunda bir çok vatandaşımızı yanlış ve dayanıksız yapıların çökmesi sonucu kaybettik. Bu üzücü olayların bir daha yaşanmaması için yapılan kentsel dönüşüm projesinin gerekliliğine herkesin inancı tam. İnsanlar bu üzücü olayları yaşamamak için oturdukları yerleri  müteahhitlere verip daha güzel ve sağlam yapılarda hayatını devam ettirmek istiyor. Ama Antakya’da  yıkılan bazı binalar üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen yapılmıyor.

YIKIM VAR YAPIM YOK!

Çok basit bir şekilde anlatmak gerekir ise bir binanın kentsel dönüşüme girmesi yıkılıp daha güzel ve dayanıklı şekilde yapılmasıdır. Antakya’da yapılan çalışmalarda ise yıkım süreci çok hızlı işliyor ama yapım sürecine bir türlü geçilemiyor. İnsanlar binanın yıkılıp yapılma sürecinde kiraya çıkarken bazı binaların uzun süredir yıkılıp boş arsa olarak kalması akılları karıştırıyor.

NEDEN YAPILMIYOR?

Antakya’da neredeyse her insan kentsel dönüşümle ilgili, herkes bir şeyler biliyor, her insan yukarı da anlattığımız sürece ve kentsel dönüşümün gerekliliğine inanıyor, her birey yeter ki sağlam bir evim olsun diye borca girip bunu bir zorunluluk olarak görüyor;  ama bu binaların  yıkıldıktan sonra neden yapılmadığını bilmiyor. Bizde bilmiyoruz. ACABA NEDEN YAPILMIYOR?

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER