Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti

kim denetliyor?

kim denetliyor?
23 Ocak 2018 - 10:27 'de eklendi ve 88 kez görüntülendi.

KİM DENETLİYOR?

Antakya Balıkçılar çarşısında bulunan pişirim evlerini kim denetliyor. İnsan sağlığı olumsuz etkilen yağları pişirimciler kaç defa kullanıyor.

NEDEN?

Halkın Sağlığı ve istekleri doğrultusunda haberler yapmaya devam ediyoruz. Sağlıkla ilgili bir çok kurumun sık sık denetlenmesi gerektiği ortada. Bir çok işyerinin denetlemeleri artırılırken Antakya Balıkçılar çarşısının neden bu kadar az denetlendiği ve bu denetimi  kimin yaptığı merak konusu. Antakya balıkçılar çarşısında pişirme yapan mekanları hangi kurumun denetliyor, insan sağlığı için çok önemli olan yağların kaç defa kullanıldığını kimlerin rapor ediyor ve pişirim yerleri ne kadar sağlıklı.

YAĞ DENETİMİ OLMAZSA NE OLUR?

Türk mutfağının kızartma ile arasının oldukça iyi olması, yağların da defalarca kullanılmasına neden olmaktadır. Birkaç kez kullanıldıktan sonra insan sağlığını tehdit eden yağlar, belli süre sonunda muhakkak elden çıkarılmalıdır.

KIZARTMA YAĞI NE KADAR KULLANILMALI?

Tüketilen besinlerin içinde trans yağ bulunması kaçınılmazdır. Trans yağ oranı fazla olan besinler, kızartma yağı ile birleştiğinde tepkimeye girerek kanserojen madde yoğunluğu kazanmaktadır. Kanserojen madde yoğunluğuna neden olan yağ, ne kadar çok kullanılırsa sağlığı o kadar tehdit etmektedir. Bu nedenle kızartma yağını en fazla 3 veya 4 kez kullanmalısınız. Aksi halde katılaşma, yoğunlaşma meydana gelecek daha da tehlikeli bir hal alacaktır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER