Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti

“KİMSENİN EVİNİ ZORLA BAŞINA YIKMAYACAĞIZ”

“KİMSENİN EVİNİ ZORLA BAŞINA YIKMAYACAĞIZ”
06 Kasım 2017 - 22:20 'de eklendi ve 200 kez görüntülendi.

Antakya Belediyesi İsmail Kimyeci Mahveli Nikah Salonu’nda bir basın toplantısı düzenledi. Kimyeci, Emek ve Aksaray mahallelerinde başlatılan Kentsel Dönüşüm Projeleri ve kendisine yapılan protestolarla ilgili açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla gerçekleşen Proje Yıkım Başlangıçı programında vatandaşlar, Kimyeci’yi alkış ve sloganlarla protesto etmişti.

YIL SONUNA KADAR  BAŞLAMAK İSTİYORUZ

Emek ve Aksaray mahallelerinde başlatılan Kentsel Dönüşüm Projeleriyle ilgili detaylı bilgiler veren Kimyeci; “Yeni kurulan bir belediye olmamıza rağmen, kentsel dönüşüm ile ilgili projelerimizi başlattık. 21 Ağustos 2014 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan resmi olarak iznimizi aldık. 4 aşamadan oluşan kentsel dönüşüm projemizde 3 aşamayı bitirdik ve son olarak 4. aşama, yani imza aşaması kaldı. Bu aşamada alanların değerleri hesaplanır ve buna göre bir maddi planlama izlenir. Bizim bu konuda yetkimiz olmadığı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı ziyaret ederek yetki istedik, yapılan değerlendirmeyle bize bu yetki verildi ve 7 Şubat 2017 tarihinden itibaren alanda çalışmaya başladık. Yasal olarak bu alanlarda mülkü bulunan vatandaşlarımıza enkaz bedeli, bir daire ve isterlerse kalan ücreti peşin veya ikinci bir daireyle teslim edeceğimizi, bu alanlarda kaçak yolla mülkü bulunan vatandaşlarımıza ise sadece enkaz bedelini ödeyebileceğimizi belirttik. Biz %47’lik bir kesimle anlaştık ancak yasal olarak işlemlerin başlatılması için %67’lik bir onay gerekiyor. Yıl sonuna kadar bu orana ulaşıp çalışmalarımızı başlatmak istiyoruz” dedi.

ÖNCE HALKIN RIZASI

Projenin başlaması için vatandaşın rızası olması gerektiğini belirten Kimyeci; “Biz yeni bir belediye olarak bu projeyle büyük bir risk aldık ve elimizi taşın altına koyduk. Başarısızlık durumunda görevimiz bitecek dahi olsa bu göreve koltukta oturmak için değil, halkımıza en iyisini sunmak için getirildik. Projemizle ilgili süreci basın aracılığıyla en şeffaf haliyle kamuoyuyla paylaştık. Halkımızın rızası olmadan hiç bir şekilde işlem yapmayacağımızı zaten belirttik. Biz bu projeyi halkın rızası için yapıyoruz. Bıkmadan, usanmadan kentsel dönüşümü vatandaşlarımıza anlatacağız, halkımızda kabul ederse projelerimizi gerçekleştireceğiz, kimsenin evini zorla başına yıkmayacağız. Meclis üyelerimiz, teşkilatımız, vekillerimizle çalışarak, anlatarak %47’lik kesimle anlaştık. Yıl sonuna kadar en az %67’lik kesimle anlaşıp çalışmalarımıza başlamak istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız’ın dediği gibi bu yola kefenimizi giyip çıktık. Görevde olduğumuz sürece vatandaşlarımız için, huzuru sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz.” diyerek sözlerini noktaladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER