Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti

ne mi eksik

ne mi eksik
18 Ocak 2018 - 10:01 'de eklendi ve 106 kez görüntülendi.

NE Mİ EKSİK?

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisindeki yoğun gündemleri siz değerli okuyucularımızla buluşturmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz sayılarda bütçe sıkıntıları, gereksiz borçlanma   ve esnafın zor duruma sokacak red edilen ama HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın  üzerinde ısrar ettiği borçlanmayı ele almıştık. Belen’de yapılan mecliste HBB Başkanının deniz yolu ile yolcu, yük ve araç taşımacılığı hizmetinin belediyeye ait HATMES şirketine devredilmesi gündem olmuştu. HBB Meclis üyesi Cengiz Yıldız’ın bu madde üzerinde daha acil hizmetler var önce o eksiklerimizi kapatalım bu hizmetin  zamanı var cevabına karşı  Lütfü Savaş;  “Hangi hizmet eksik Cengiz bey?” demişti. NE Mİ EKSİK?

ALT VE ÜST YAPI

Bilindiği gibi Türkiye’de önce bir kurum kurulur, o kurumun kurulması için aranan faktörler sonradan temin edilir. Hatay Büyükşehir olurken sadece nüfusuna bakılar büyükşehir oldu. Tam anlamıyla büyükşehir olması için gereken alt yapı ve üst yapı, ulaşım hizmetleri vs. yoktu. Büyükşehir olduktan özellikle HATSU tarafından altyapı adı altında alınan yüksek miktarlı borçlarla yapılan çalışmalar sonuç vermedi. Her yağmurda yollar nehir oldu, Payas’ta halk su yok diye isyan etti, çukurdan geçilmeyen yollar, yama yapma psikolojisi vs. gibi birçok sorun var. BU EKSİK Mİ?

TOPLU TAŞIMA VE ULAŞIM, TRAFİK

Avrupa ve Amerika ile ülkemizi kıyaslamaktan nefret ettiğimizi daha önce belirtmiştik. Ama toplu taşımanın en gelişmiş olduğu yerlerden biri. İnsanlar pahalı arabalar yerine ucuz ve her yere kolayca ulaşabileceği metroyu tercih ediyor.  Düşünün ki Matrix filmi ile milyonlar kazanan Keanu Reeves  bile metroyu kullanıyor. Hatay’ı düşündüğümüzde bırakın metroyu henüz doğru dürüst bir otobüs ağımız bile yok. Diyeceksiniz ki  94 otobüslük ağ için manşetlerden yapma diyen sizdiniz. Evet biz otobüs ağının genişlemesinden ve insanların toplu taşımaya yönlendirilmesinden yanayız. Fakat  bunu binlerce kişiyi dönüşüme gönderip zora sokup, bir üstüne büyük borç içinde bulunmasına rağmen borç alarak yapmasının taraftarı değiliz.Hele hele henüz kara taşımacılığı ile ilgili belki de en ucuz ve rahat olan metro yapılmadan deniz taşımacılığını belediye şirketine verilip dikkatlerin bu yana kaymasını hiç desteklemiyoruz. BU EKSİK Mİ?

ASİ, ARITMA TESİSİ

Bir şehrin en büyük şansı belki de ortasından bir  nehir geçmesidir. Görüntü güzelliği, etrafında yapılacak iş alanlarından gelen kazançlar vs. bir şehrin kalkınmasını doğrudan etkiler. Hele bu Asi ise… Hatay Büyükşehir Belediyesi kurulduktan sonra bir takım projeler açıklamıştı. bu projelerin en başında Asi’nin temizlenip Antakya’ya kazandırılması vardı. Aradan geçen her yılın yaz ayında Asi temizlenecek denildi. daha sonra  temmuzda başlayan çalışmalar eylül’de bitti. Harcanan tonla paraya rağmen sonuçta Asi pislik içinde kaldı. HBB son açıklamasında Asi’nin arıtma tesisi sayesinde bu yaz tertemiz olacağı belirtildi. Ama Hatay halkı bu laflara alıştığı için kimse buna inanmadı. EXPO denildi. Biz aldık denildi. Hayırlı olsun denildi. Yapacağız denildi. Merak etmeyin sabredin denildi. Asi yine temizlenmedi. BU EKSİK Mİ?

DAHA ÇOK VAR…

HBB Başkanın ne eksiğimiz var sözüne karşılık daha sayacağımız bir sürü konu var ama bunları tek bir haberde birleştirip siz değerli okuyucularımızı sıkmak istemiyoruz. Zaten Alt ve Üst yapı dediğimizde bir çok şey aklınızda canlanmıştır. Görüldüğü gibi acil eksiğimiz ve ihtiyacımız çok. Bunları tamamlayalım sonra deniz taşımacılığı vs. gibi işlere girişelim. DAHA GÜZEL BİR HATAY DİLEĞİYLE. BU YAZI EKSİK Mİ?…

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER