Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti

SAHİP ÇIKACAĞIZ

SAHİP ÇIKACAĞIZ
13 Mart 2018 - 17:34 'de eklendi ve 97 kez görüntülendi.

SAHİP ÇIKACAĞIZ

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Gastronomi Derneği’nin katılımıyla Gastronomi Şehri Antakya konulu basın bilgilendirme toplantısı yapıldı.

   

GÖREVİMİZ

Antakya Mutfak Müzesi’nde yapılan toplantıda konuşan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Antakya’nın yöresel ürünlerine sahip çıkmanın Türk vatandaşı olarak, Antakyalı olarak, Hataylı olarak kendilerinin görevleri olduğunu söyleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü, “Bundan sonra sizleri Antakya Mutfak müzesine daha fazla davet ederek bilgilendirmeler yapacağız. Ziyaretçiler yöresel tatları yerinde görmek ve tatmak için buraya gelmek istiyor. Biz Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu çatıyı beraber kullanacağız. Sık sık farkındalıklar oluşturmaya çalışacağız. Bunlar bizim ata, mirasımız bunlara sahip çıkmak da Antakyalı olarak, Hataylı olarak bizlerin görevi. Bu gözden ırak tutulacak bir mevzu değil.

DAMAK ZEVKİNİN DE PEŞİNDE GİDİYOR

Dünya gelişiyor, teknolojiler gelişiyor, haberleşme gelişiyor. Zaman hızlı akıyor ve alım gücü Dünya’da yüksek kişiler, turistik seyahat etmeye niyetli kişiler tarihi kültür değerlerinin peşinde gittiği gibi damak zevkinin de peşinde gidiyor. Antakya peynirli künefesini muhakkak ki soğuk zincirde çok güzel yapan sunan kıymetli dostlarımız, arkadaşlarımız var onu yerinde tatmak istiyor, yerine gelmek istiyor. O havayı teneffüs etmek istiyor. Bu minvalde Allah’a şükürler olsun yüzlerce ürünümüz var.

 BU BİR KIYMETTİR, BU BİR DEĞERDİR

Bir daha Antakya peynirli künefesini işaret etme sebebim uluslararası tesciline müracaat ettiğimiz için söylüyorum, bu bir kıymettir, bu bir değerdir. Biz Hatay’ın gastronomi alanında mutfağımızı daha fazla tanıtacağız. Biz tüm yöresel ürünlerimize sahip çıkacağız. Hem bunların ekonomik hem kültürel hem de tanıtım açısından katkısı var ” dedi.

Konuşmanın ardından Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin Antakya ekmeği hakkında ve Suriyelilere yönelik açılan mutfak kursu ile ilgili basın mensuplarına bilgi verdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER