Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti

SINIRIN SIFIR NOKTASINDAN CHP’Lİ MESAJI

SINIRIN SIFIR NOKTASINDAN CHP’Lİ MESAJI
27 Şubat 2018 - 18:20 'de eklendi ve 94 kez görüntülendi.

SINIRIN SIFIR NOKTASINDAN CHP’Lİ MESAJI

CHP Parti Meclisi Üyesi Yıldırım Kaya kendi topraklarıda barış içinde özgürce yaşamak, barış istedikleri Suriye’de de bölünüp, parçalanmasından yana olmadıklarını söyledi.

CHP Parti Meclisi Üyesi Yıldırım Kaya, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinin Suriye sınırında sıfır noktasında, Partisinin il başkanı Servet Mollaoğlu, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ile partililerle birlikte açıklama yaptı.

CHP Parti Meclisi Üyesi Yıldırım Kaya tüm şehitlere rahmet, ailelerine ve Türkiye’ye başsağlığı dileğinde bulunarak “Biz kendi topraklarımızda barış içinde özgürce yaşamak istiyoruz. Suriye’de de barış istiyoruz. Suriye’nin bölünüp, parçalanmasından yana değiliz. Ülke güvenliğimiz sağladıktan sonra, askerlerimizin Suriye topraklarından ivedilikle çekilmesinin sağlanması gerekir” dedi.

Bugünü anlamak için dünü bilmek gerektiğini ifade eden CHP’li Yıldırım Kaya “Peki, dün ne olmuştu? Türkiye yavaş yavaş bu bataklığın içine nasıl çekildi; Suriye-Türkiye ilişkileri 2009 yılında altın çağlarını yaşıyordu. Ortak kahvaltılar, ortak Bakanlar Kurulu toplantıları, karşılıklı vizelerin kaldırılması… Hem Türkiye’de hem de Suriye’de coşku ve memnuniyetle karşılanıyordu. Karşılıklı vizelerin kaldırıldığı 16 Eylül 2009’da, dönemin Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ”Buradan kardeş Suriye halkına seslenmek istiyorum; Türkiye sizin ikinci memleketinizdir ve Türk halkı vizesiz bir şekilde sizlere kucağını açmaktadır” demişti” diye konuştu.

CHP’li Kaya, Davutoğlu’nun, 14 Ekim 2009’da Türkiye-Suriye “Ortak Bakanlar Kurulu” toplantısı sonrasında, çok duygusal bir konuşma yaparak, “İki halkın birbirini bu kadar özlediği hepimizce malumdu ama bu kadar özlemle birbirlerini beklediklerini ve kucaklaşma arzusu içinde olduklarını bir kez daha müşahede ettik” sözlerini hatırlattı.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da “Biz geldik Esad kardeşimle oturduk iki ülke arasındaki meseleleri konuştuk, istişare ettik. Ve Türkiye ile Suriye’yi bölgenin iki kardeş, iki dost ülkesi haline getirdik… Bütün korkuların ve tehditlerin boş olduğu ortaya çıktı. Düşman üretme politikasından yarar değil zarar gördüğümüz ortaya çıktı” dediğini de anımsatan CHP’li Kaya şöyle devam etti: “Bütün bunları hatırlattım çünkü çoğu insan hala merak ediyor… Sınırların güvenliği sağlanmış,  ticari ilişkiler tavan yapmış, vizeler kalkmışken, Beşar Esat neden düşman ilan edildi? Tüm gemiler neden yakıldı? Cevabı çok açık! Suriye politikamız, Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda değiştirilmedi. AKP hükümeti emperyalist güçlerin savaş politikalarını bizim dış politikamız haline getirdi. Ben buradan, AKP’ye oy veren değerli halkımıza sormak istiyorum; Yaşadıklarımızın bedelini kim ödemeli? Suriye’de toprağa düşen kınalı kuzularımız mı? Yoksa Türkiye’nin güvenliğini yok edip, savaşın eşiğine getirenler mi? Beşar Esat; kardeş ilan edildiğinde desteklediniz. Halkını katleden bir diktatör, en büyük düşman olduğu söylendiğinde de destek verdiniz? Burada bir yanlışlık yok mu? Türkiye iyi yönetiliyor olsaydı, dünyanın dört bir yanından gelen teröristlerin geçiş güzergahı olur muydu? Sınırlarımız hallaç pamuğuna döner miydi?”

CHP’li Kaya açıklamasında Türkiye-Suriye ilişkileri gelişmeye devam etseydi ne gibi gelişmeler olacağı konusundaki düşüncelerini de paylaşarak “Sınırımızdan bin bir çeşit terörist yerine, Türkler, Kürtler, Araplar akrabalarını ziyarete gelecekti. Dünyanın dört bir yanından turistler girecekti sınırlarımızdan… Cumartesi günü, CHP Diyarbakır İl Örgütümüzün düzenlediği panelde barışı konuştuk. Türkiye’yi kurtaracak tek gerçeğin barış olduğunu, bir kez daha sağır sultanların duyacağı tonda haykırdık.Gaziantep çöplüklerinde “çöplüğe düşünce birleşmeyi öğrendik” diyen Suriye halkının yaşadığı dramları yaşamak istemiyoruz. Biz çöplüğe düşmeden barışı öğrenmeliyiz!” şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER