Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti

TRAFİK TESCİL’DE GÖREVLİ POLİSLER DENETİME

TRAFİK TESCİL’DE GÖREVLİ POLİSLER DENETİME
01 Şubat 2018 - 12:44 'de eklendi ve 74 kez görüntülendi.

TRAFİK TESCİL’DE GÖREVLİ POLİSLER DENETİME

İçişleri Bakanlığı “Araç Sicil ve Tescil” işlemlerinin bundan sonra noterlerde yapılacağını duyurdu.  Araçların satış, devir ve tescil hizmetlerinin yapılmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen Araçların Satış, Devir ve Tescil Hizmetlerinin Yürütülmesi Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Daha önce 615 noktada yapılan tescil işleminin Türkiye genelindeki 2 bin noterde yapılacağını duyuran bakanlık, araç ruhsatının satış anında noterlerden verileceğini belirtti. 117 lira olaran “trafik belgesinin ve kargo ücretinin kaldırıldığını ifade eden İçişleri Bakanlığı, yapılan değişiklikle 3 bine yakın polis trafik kontrol ve uygulama görevine geri döndü.

Resmi Gazete de yayınlanan yönetmeliğe göre, tescil edilmiş araçların her çeşit satış ve devirleri, satış veya devri yapılacak araçtan dolayı motorlu taşıtlar vergisi, gecikme faizi, gecikme zammı, vergi cezası ve trafik idari para cezası, ilgili kanuna göre verilen idari para cezaları ile geçiş ücreti borcu ve taşıt üzerinde satış ve/veya devri kısıtlayıcı herhangi bir tedbir veya kayıt bulunmadığının ve trafikten çekilmiş veya çekilecek araçlar hariç olmak üzere aracın geçerli muayenesi ile zorunlu mali sorumluluk sigortasının bulunduğunun tespit edilmesi halinde noterler tarafından yapılacak.Noterler tarafından yapılmayan satış ve devir işlemleri geçersiz olacak.

Noterler tarafından tescili yapılacak veya yapılan araçların satış, devir ve her türlü tescil işlemleri ile araç sahiplerinin tescile esas bilgileri Türkiye Noterler Birliğine ait Araç Sicil ve Tescil Sistemi’ne (ARTES), Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tescili yapılan araçların tescile esas bilgileri Emniyet Genel Müdürlüğü bilgi sistemine kaydedilecek. ARTES’te ve Emniyet Genel Müdürlüğü bilgi sisteminde yer alan bilgiler elektronik ortamda ilgili kurum ve kuruluşlar ile paylaşılabilecek.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER