Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti

YERLİ OTOMOBİL HATAY’DA ÜRETİLMELİ

YERLİ OTOMOBİL HATAY’DA ÜRETİLMELİ
06 Kasım 2017 - 22:17 'de eklendi ve 321 kez görüntülendi.

TÜRKİYE YERLİ OTOMOBİLİNE KAVUŞUYOR

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan tarihi zirvede Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan yerli otomobilin üretimi ve satış tarihi hakkında açıklamada bulundu. Anadolu Grup, BMC Grubu, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding’den oluşan babayiğitlerin ortak çalışacağı projenin özel sektör koordinasyonunu TOBB ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütecek. 2019’da prototipinin tamamlanması beklenen yerli otomobilin 2021’de satışa çıkması için çalışmalar başladı.

İlerleyen günlerde ilk üretim tesisinin Manisa’da kurulacağı açıklandı. Diğer tesisin veya tesislerin nereye kurulacağı şu an için belli değil. Bizde diğer tesisin neden Hatay’da kurulması gerektiğini sizler için derledik.

 

HER KESİME HİTAP EDİYOR

Yerli otomobiller için önce dizayn çalışması yapılacak. Otomobiller, yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda ilgiyi daha çok çekebilmek için değişik modellerde üretilecek. Ailelere göre bagajı büyük SUV modeller, gençlere yönelik spor modeller ve ayrıca kamuda makam aracı olarak kullanılacak modeller üretilecek. Yerli otomobilin hem fiyat konusunda hem de yakıt konusunda da vatandaşların bütçesine uygun olması hedefleniyor. Otomobilin, 6 saatte doldurulabilen batarya ile çalışması, 100 kilometre şarj etmeden gidebilmesi planlanıyor. Otomobilin enerjisini sağlayacak bu şarjın günde 2 liralık maliyeti olması planlandı. Böylelikle yerli otomobilin hem üretim hem de tüketim konusunda ekonomik olarak Türkiye’ye katkı sağlaması hedefleniyor.

 

İLK FABRİKA MANİSA’DA

‘Türkiye’nin otomobilini yapacak babayiğitlerden biri olan Zorlu Holding  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleşen törenle Manisa’da 2.8 milyar lira yatırımla kurduğu 2 fabrikanın açılışını yaptı. Yatırımın büyük kısmını oluşturan ilk fabrikada elektrikli otomobillerin bataryaları için nikel-kobalt işlenecek. Bu fabrika kuzey yarım kürede tek olacak. İkinci fabrikada ise akıllı telefon ve tablet üretilecek.

 

 

YERLİ OTOMOBİL  NEDEN HATAY’DA ÜRETİLMELİ?

Hatay dahil olmak üzere bir çok şehir yerli otomobilin satışına olduğu kadar üretimine de talip olmaya devam ediyor.  Hatay İş Adamları ve Bürokratlar Derneği (HATİAB) Genel Başkanı İbrahim Güder, yerli otomobilin üretimi için en uygun yerin Hatay olduğunu belirtti. Güder; “Yerli Otomobil Kesinlikle Hatay’da üretilmelidir. Türkiye’nin demir-çelik üretiminin üçte birinin gerçekleştiği Hatay, demiryolları, limanları, otoyolları, havaalanları, 2 tane üniversitesi ve eğitimli insan gücü ile otomobil üretimi için gerekli her türlü alt yapıya sahiptir. Üretilecek otomobillerin dünyaya dağıtımı için de en uygun lokasyon Hatay’dır, çünkü Ortadoğu’ya açılan en önemli kapılar Hatay’da bulunmaktadır. Otomotiv sektörü için gerekli olan yedek parça yan sanayi kurulması için gerekli olan tüm alt yapı Hatay’da mevcut olup çok hızlı bir şekilde yapılandırılabilir. Amik ovasında Akıllı tarım ile en az 100 milyar euro ihracat yapabiliriz. Akıllı tarım teknolojileri kullanarak Amik Ovasında çok verimli üretim gerçekleştirebiliriz. Buradaki üretim ile Avrupa ve Ortadoğu’yu besleyebiliriz. Bunu yapabilmek için gerekli olan altyapı Hatay’da var. Biraz destekle bunları gerçekleştirmek hayal değil.” dedi.

 

 

 

16 MADDE İLE NEDEN HATAY?

 

1- Türkiye’nin “çelik üretim merkezi” Payas ve İskenderun bölgesidir

2- Asya ve Avrupa’ya “deniz ulaşımı” İskenderun Körfezinden yapılmakta

3- “Hassa-Payas Tüneli” 3 yıl sonra bitecek ve Gaziantep, Kahramanmaraş, Osmaniye, Kilis vilayetlerinin “bölgesel sanayi ticaret merkezi Hatay” olacak

4- Demir yolu, otoban yolları ve hava ulaşım ağı ile “güçlü lojistik Hatay’da”

5- Uluslararası ulaşım ağına sahip “1. sırada nakliyat firmaları Hatay’da”

6- Türkiye’de ilk 500’e giren “15 sanayi kuruluşu Hatay’da”

7- Türkiye otomotiv ve yan sanayi filtrelerindeki üretimin % 63 Hatay’da

8- Kaliteli teknik personel potansiyeli ve “uygun işçilik Hatay’da”

9- Türkiye’nin “yaş sebze ve meyve ihracatında Hatay 1. sırada”

10- Türkiye’nin toplam vergi gelirlerine 8. sıra ile katkı veren il Hatay

11- Türkiye’de örnek işler yapan: Ticaret ve Sanayi Odaları, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği ve vizyoner toplum önderleri Hatay’da

12- Mustafa Kemal Üniversitesi ve İskenderun Teknik Üniversitesi Hatay’da

13- Bir adet dünya birinciliği, iki adet uluslararası özel jüri ödülü kazanan;robotik kodlama, matematik, teknoloji, fen, kimya eğitimleri ile öncü “Payas Belediyesi Stem Eğitim Merkezi Hatay’da”

14- Dünya’nın en eski ve geleceğin “stratejik deniz ulaşım merkezi Hatay”

15- Deniz sahili en uzun, 14 yaylası olan “Unesco ödüllü gastronomi şehri Hatay”

16- Türkiye Cumhuriyetine katılmak için “19 yıl savaşan vatanseverler Hatay’da”

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER